Subscribe:

wtorek, 27 września 2011

TOP 10 - Dziesięć ulubionych lektur szkolnych!Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.     


Dziś przyszła pora na...  Dziesięć ulubionych lektur szkolnych!

1. Mistrz i Małgorzata Michaił Bułhakow - Uwielbiam całą książkę, jednak fragmenty z Behemotem czytałam najłapczywiej ;P2. W pustyni i w puszczy Henryk Sienkiewicz - Przygody Stasia i Nel pochłonęły mnie bez reszty. Wciąż pamiętam jak czytałam tę książkę przy nocnej lampce ;)


3. Balladyna Juliusz Słowacki - Mój pierwszy dramat ! Niestety bardzo szybko się czyta i pozostaje niedosyt...


4. Mitologia Jan Parandowski - Losy bogów i herosów niesamowicie mnie absorbują :)


5. Potop Henryk Sienkiewicz - Zdziwiłam się tym, jak bardzo spodobała mi się ta powieść ;) Potop okazała się taką perełką, mimo kiepskiego głównego bohatera i bezsensownego wątku romansowego - jakoś Kmicic i Oleńka nie przydali mi do gustu. Tę książkę uwielbiam przede wszystkim za pobocznych bohaterów: Zagłobę, Małego Rycerza i Jana Skrzetuskiego,


6. Lalka Bolesław Prus - muszę przyznać, że nie od razu pokochałam dzieło Prusa, na co w głównej mierze miała znienawidzono przeze mnie - od samego początku do końca - Izabela Łęcka, która irytowała mnie na każdym kroku. Przez pierwsze sto stron ledwo przebrnęłam, ale po przekroczeniu tej magicznej granicy, już nie mogłam oderwać się od Lalki - pokochałam tę powieść całym sercem, a zwłaszcza pamiętniki starego subiekta.


7. Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall -  Nie mogłam przejść obojętnie obok tego reportażu, po prostu nie dało się. Marek Edelman nie upiększa, nie koloryzuje faktów i chwała mu za to ! Dzięki temu otrzymaliśmy wyjątkową historię, co prawda smutną i tragiczną, ale jak najbardziej prawdziwą.


8. Dywizjon 303 Arkady Fiedler - lubię książki historyczne i cieszę się, że ktoś zainteresował się historią polskich lotników i oddał im w ten sposób należyty szacunek i uznanie.


9. Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński - II wojna światowa jest dla mnie niezwykle ciekawą tematyką i bardzo chętnie sięgam po książki na jej temat. Cieszę się, że powstaje dość sporo takich książek, gdyż historia Zośki, Aleka i Rudego jest niezwykle wzruszająca, choć czasem tragiczna, ale  przede wszystkim piękna.


10. Romeo i Julia William Shakespeare - tej książki nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu... taki klasyk musiał wywrzeć na mnie niemałe wrażenie :)

7 komentarze:

kasandra_85 pisze...

Numer 1 i 10 to również moje typy:)))

Wiedźma pisze...

Sporo lektur by nam się pokryło. Na pewno Kamienie na szaniec, Potop, Lalka i Mistrz i Małgorzata. Może nie w takiej kolejności, ale jednak :)

Natula pisze...

"Mistrz i Małgorzata" oraz "Balladyna" to moje ulubione lektury, czesto do nich wracam.

Ven pisze...

Jak najbardziej zgadzam się z 1 i 4 - przez "Pustyni i w puszczy" ledwo przebrnęłam, a reszty nie czytałam (ups ^^).

Varia pisze...

z miejscem pierwszym w 100% się zgadzam, za to W pustyni i puszczy było moją szkolną katorgą.

Książki mają dusze pisarza jak i czytelnika pisze...

"Kamienie na szaniec" i "Dywizjon 303" muszę przeczytać na następny miesiąc większość mnie czeka do przeczytania a kilka już przeczytałam "W pustyni i puszczy" to mój koszmar :)

Anonimowy pisze...

no dobrze. a gdzie zbrodnia i kara?

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...